SLO na BIOTECH - WEEK, cokolwiek to znaczy :)
23.09.2022 uczniowie liceum (rozszerzenie z biologii, klasy 1-4) wzięli udział w warsztatach biotechnologicznych BIOTECH-WEEK zorganizowanych przez Międzyuczelniany Wydział Biotechnologii UG i GUMeD. Na początku zajęć wysłuchaliśmy wykładu specjalisty z zakresu wirusologii, po którym młodzież wzięła udział w quizie (na platformie Kahoot, korzystając z własnych urządzeń mobilnych) sprawdzającym wiedzę o wirusach.
W grupie ok. 50 uczniów z dwóch szkół PIERWSZE MIEJSCE zajął OLIVIER BISTRAM z kl. 3aL a DRUGIE – IGOR ŻABIŃSKI z kl. 1bL Po wykładzie rozpoczęły się zajęcia laboratoryjne w dwóch grupach:
Klasy pierwsze i drugie izolowały białko zielonej fluorescencji GFP (naturalnie występujące u świecących oceanicznych meduz, widoczne na zdjęciu), zawarte w genetycznie zmodyfikowanych bakteriach E.coli. Uczniowie wykonywali standardowe procedury biochemiczne oczyszczania tego typu substancji, stosowane w laboratoriach na całym świecie. Po oczyszczeniu GFP, każdy uczestnik mógł zabrać na pamiątkę małą probówkę z własnoręcznie wyizolowanym preparatem. Białko GFP jest wyjątkowo stabilne, dlatego zachowuje nawet przez lata zdolności do fluorescencji (zdjęcie).
Klasy trzecie i czwarte poznawały metody stosowane w mikrobiologii. Uczniowie otrzymali szczepy bakterii i drożdży, hodowane w kolbach na pożywkach płynnych, po czym przenosili drobnoustroje na płytki z pożywkami stałymi metodą posiewu redukcyjnego, celem otrzymania pojedynczych kolonii mikroorganizmów. W celu odróżnienia różnych szczepów bakterii ze względu na ich budowę, stosowali metodę barwienia komórek Grama (powszechną w laboratoriach mikrobiologicznych na całym świecie). Niezbędne do odróżnienia głównych grup bakterii były specjalistyczne mikroskopy optyczne. Korzystanie z nich nie sprawiało młodzieży żadnych problemów (lekcje mikroskopowania należą do standardowych w naszym liceum, zwłaszcza w rozszerzeniu biologii ). Na koniec zajęć mikrobiologicznych można było zabrać do domu własnoręcznie wyhodowane drożdże, by sprawdzić skuteczność uzyskanych kolonii .
Poniżej zdjęcia link zapraszający do całej galerii https://www.liceum.salezjanskie.pl/p303_slo-na-biotech---week.html